Kurzy

kurzy-navlne

Netradiční tkalcovna na vlně je zaměřena na ruční zpracování vlny. Máme pomocníky, bez kterých bychom se při této práci neobešli více informací najdete na Zpracování vlny.

Pokusím se vám slovně popsat techniky zpracování vlny, které u nás můžete vidět v rámci prohlídky nebo se naučit během tvořivého odpoledne. Sami jistě uznáte, že slova u popisu řemesel nejsou zrovna nejlepším nástrojem k vysvětlení. To se musí prostě zkusit.

Co nabízíme

PŘEDENÍ – účelem předení je vytvořit z různých materiálů nit, která se dá dále použít. Nit vzniká stáčením připraveného materiálu. K předení používáme tradičně kolovrátek.

TKANÍ – nejstarší způsob výroby textilií založený na jednoduchém principu – provlékání osnovních nití nitěmi útkovými. Máme k dispozici 3 tkalcovské stavy o pracovních šířích 70, 90 a 130 cm.

SUCHÉ PLSTĚNÍ – Suché plstění vyžaduje nákup speciální pomůcky – plstící jehly. Tyto jehly mají drobné zářezy, díky kterým při průchodu rounem za ně zachycují a opakovaným propichování rouna dochází k jeho zplstění bez použití vody. Kromě plstící jehly potřebujeme ještě dostatečně vysokou a měkkou podložku, použít se dá např. kus polystyrénu, měkká pěnová guma nebo podobný materiál. Suché plstění nám umožňuje prostorovou tvorbu, různá zvířátka, broučky, víly nebo andělíčky. Zároveň je výborným doplňkem ke zdobení výrobků, které vznikly mokrým plstěním.

MOKRÉ PLSTĚNÍ – plstění je metoda, která využívá zajímavé vlastnosti surové vlny, která když je navlhčená při mechanickém namáhání (tření) a/nebo prudkých změnách teploty tzv. plstí. Vlákna se přitom pevně propletou a z velkého načechraného chomáčku se stane malá hutná placka. Technikou mokrého plstění se dá vyrobit celá škála výrobků – tašky, kabelky, peněženky, šály, šátky, vesty, kabáty, boty….

Akce v tkalcovně

V netradiční tkalcovně pořádáme tvořivá odpoledne každou první neděli v měsíci, kde si můžete vytvořit vlastní vlněný výrobek technikou mokrého plstění a suchého plstění.

Aktuální přehled akcí najdete zde.

Pokud chcete zasílat pozvánky stačí se zaregistrovat k odběru informací emailem v pravém sloupci zde na webu. Popřípadě pošlete e-mail na adresu navlne@navlne.com a do předmětu napište „Zasílání pozvánek netradiční tkalcovny na vlně“

Materiály používané při kurzech jsou po celý rok k zakoupení přímo v dílně.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *